Loading..
   < >

   Kehribar Nedir ?

   Kehribar, milyonlarca yıl öncesinde çam familyasına ait ağaç türlerinden sızmış reçinenin toprak altında yıllar boyunca geçirdiği reaksiyonlar sonucu taşlaşarak oluşmuş organik bir madendir. Değerli taşlar sınıfında üst sıralarda bulunan kehribarın, değerli olmasındaki en büyük etken döneminde yaşamış canlıların fosil kalıntılarını içine hapsetmiş olması ve nadir taşlar sınıfında olmasıdır.

   Geçmiş hakkında araştırma yapan bilim insanları, araştırmalarında kehribarı sıkça kullanır. İçerisinde milyonlarda yıl önce yaşamış canlı ve bitkilerin kalıntılarını bulundurur.

   Fosiller Nasıl Oluşur ?

   Kehribar bir ağaç reçinesidir. Bu reçinenin aktığı dönemde ağaç üzerine konmuş sinek, böcek, kurbağa kelebek v.s gibi canlılar bu reçineye yapışır ve reçine ile birlikte toprağa akar. Reçine toprakta taşlaştığı süreçte canlıların bedenlerini dış etkenlerden korur. Bu şekilde bu canlılar kehribar içerisinde günümüze kadar gelmiş olur.

   Kehribar Nerelerde Çıkarlır ?

   Kehribar Nerede Oluşmaktadır? Dünyada bulunan kehribar yataklarının yüzde 90’lık bir kısmı, Rusya’nın Kaliningrad Bölgesi’nde bulunmaktadır. Bu bilgi ile paralel bir şekilde en fazla kehribar bu bölgeden çıkarılmaktadır. Avrupa’da kehribar yataklarının bulunduğu ülkeler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

   Ukrayna, Romanya, İsveç, İngiltere, Hollanda, Sicilya ve Rusya. Bu ülkeler günümüzde neredeyse bütün dünyada bulunan Kehribar miktarını sunan ülkelerdir. Kendilerini Kehribar madeni konusunda geliştirdikleri için diğer ülkeler için yarışılmaz duruma gelmiş olduklarını da söylemek mümkün olacaktır.

   Yazının Devamını Oku
   ₺1.890,00 KDV Dahil
   ₺2.290,00 KDV Dahil