Sıkma Kehribar Nedir ?

Sıkma kehribar diğer kehribar tesbih türlerinden malzeme olarak farklıdır. Bu farklılığın nedeni ise sıkma kehribar tesbihin yapımında doğrudan kehribar reçinesi yerine kehribar tozu ile diğer maddelerin sıkıştırılarak elde edilmesi yatar.  

Sıkma kehribarın ne olduğunu en basit yolla anlatabileceğimiz en güzel örnek pırlantadır. Günümüzde pırlanta yüzükler oldukça değerli olmakta ve ortalama tektaş bir pırlanta yüzük 5000tl civarlarında satılmaktadır. Aynı karatta, laboratuvar ortamında hazırlanmış pırlanta yüzükler ise ortalama 500tl fiyatla satılmaktadır. Peki nedir fark? ...

....

Peki nedir fark.?

Biri doğal yollarla elde edilmiştir,diğeri laboratuvar ortamında hazırlanmıştır.Tıpkı pırlanta örneğinde olduğu gibi kehribarında doğalı oldukça değerli olduğundan laboratuvar ortamında hazırlanan ve "Sıkma Kehribar" adıyla nitelenen türü mevcuttur ki buradaki "Sıkma" sözcüğü ürünün doğal kehribar olmadığını, yapay yollarla üretildiğini nitelemektedir.
Sıkma kehribar ana malzemesi "fenol ve formal-dehit" olmak üzere bir miktar kehribar tozu ve çeşitli kimyasallar ile yapılan yapay bir reçinedir.Yine bilinenin aksine içeriğinde en ufak plastik yani petro-kimya ürünleri bulunmamaktadır. Sıkma kehribar, formülünün gizli olması ve yapım tekniklerinin karmaşık olması nedeni ile özel bir malzemedir.

Bununla birlikte sıkma kehribar teşbihlerin en belirgin özellikleri renk alması ve eldeki yumuşak ve rahat çekim hissidir.
Doğal damla kehribar ve Osmanlı kehribar tesbihlerde olduğu gibi sıkma kehribar tesbihlerinde özel işçilikle ve en özel tasarımlarla hazırlanmış örneklerini internet mağazamızdan inceleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.