Hoşgeldiniz...
Yardım

Tesbih Deyip GeçmeyinTesbih;
bir ipe dizili,çeşitli maddelerden yapılan belirli sayıda taneler...

Tesbih kültürümüzde erkeklerin vazgeçilmez aksesuarlarındandır.Gerek elde çekim için gerekse koleksiyon anlamında tesbih kullanımı zaman içerisinde gelişmiş ve tesbih yapımı sanat haline gelmiştir.Günümüzde el emeğiyle özel tesbih üreten birçok ustamız mevcuttur..

Her tür malzemeden tesbih yapılabildiği gibi bu malzemelerin kıymetli olanları makbuldür ve değer görür..
Tesbih yapımında tercih edilen bellibaşlı malzemeler;

Fosil Grubu:Kehribar,Oltu Taşı,Lüle Taşı
Ağaç Grubu:Kuka,Abanoz,Pelesenk,Yılan Ağacı,Öd Ağacı,Venge,Demirhindi,Gül,Sandal Ağacı,Narçıl
Yarı Değerli Taş Grubu:Akik,Kuvars,Ametist,Kaplangözü,Lapis,Turkuaz,Yıldıztaşı,Yeşim
Değerli Taş Grubu:Zümrüt,Yakut,Safir
Hayvansal Grubu:Fildişi,Mercan,İnci,Boynuz,Kemik,Bağa,Mors Dişi

şeklinde sayabiliriz..

TESBİHLER ÇEKTİKÇE RENK ALIR MI..?

* Oltu Taşından Yapılmış Ürünler Kullandıkça Parlamakta ve Daha Hoş Görüntü Almaktadır..
* Ahşap Grubu Tesbihler Kullandıkça Parlamakta ve Renkleri Koyulaşmaktadır.Abanoz Ürünler Zaten Siyah Renkte Olduklarından Renk Anlamında Bir Değişiklik Göstermezler.Kuka,Pelesenk,Yılan Ağacı Gibi Ürünler Kullandıkça Koyulaşıp Daha Hoş Renk Almaktadırlar..
* Kehribar Ürünlerin Sarı Tonları Zaman İçerisinde Koyulaşmaktadırlar Ancak Bu Süre Oltu Veya Ahşap Gruplar Kadar Kısa Süre Değildir,Kehribarın Renk Alması Yıllar Alabilmektedir..

OLTU TAŞI HAKKINDA GENEL BİLGİ..

Oltu taşı ardıç ağacının fosilleşmiş halidir..
Gerek kehribar gibi fosil grubu ürün olması gerekse benzer özellikler göstermesi nedeniyle "Siyah Kehribar" adıyla da anılır.Oltu taşı toprak altından çıkartıldığında yumuşak,işlenmesi kolay bir yapıdadır.Bu nedenle çeşitli süs takıları yapımında kullanılmaktadır.Özellikle oltu taşından yapılmış tesbihlerin ünü bütün Dünya'ya yayılmıştır.
Taş Erzurum-Oltu yöremizde çıkartıldığından bu yöreyle özdeşleşmiş ve tüm Dünya'da bu isimle bilinip talep görmüştür.Ancak bu taş sadece Erzurum-Oltu'da çıkartılmamaktadır.Günümüzde Erzurum-Oltu'da taş rezervleri oldukça düşük olduğundan Gürcistan ve çevresinden taş çıkartılmakta ,Erzurum'a getirilip işlenmektedir.Erzurum menşei taş kalite anlamında 1.sınıf taştır,Gürcistan menşei taş 2.sınıf olarak nitelendirilebilir.İnternet mağazamız üzerinde her iki gruba ait örneklerin sunumu yapılmaktadır.

Oltu taşı gerek görünüm gerekse fosil grubu olması nedeniyle hafif yapısından ötürü kolaylıkla taklidi yapılabilir bir üründür.Oltu taşını taklitlerinden ayırmak belirli yöntemler uygulayarak gayet basittir.

* Elinizdeki ürünü zımpara kağıdına sürttüğünüzde zımpara kağıdında çıkacak renk ürünün orjinalliği konusunda bilgi verecektir.Eğer zımpara kağıdında beyaz renk çıkarsa ürün imitasyon yani plastiktir.Siyah renk çıkarsa kalitesi düşük taştır,kahverengi ise kaliteli oltu taşıdır.

* Oltu taşını avuç içine alıp üflediğinizde üzeri buharlaşacaktır.

* Oltu taşı kehribar özellikleri gösterdiğinden sürtünme sonucu elektriklenir ve küçük toz parçacıklarını çeker.

* Oltu taşından yapılan ürünler zaman içerisinde kullanımla birlikte parlayarak daha güzel görünüm alırlar..

KEHRİBAR NEDİR..?
Kehribar,çoğumuzun aşina olduğu ağaç üzerindeki reçinenin fosilleşmiş halidir.
Çoğunlukla kozalaklı ağaçların reçinesinden oluşmasının yanında tropikal çiçekli ağaçlarda da oluştuğu gözlemlenmektedir.Bu ağaç reçineleri kendilerini salgılayan ağaçla birlikte veya tek başına lagün,delta veya deniz ortamına taşınmaktadır.Milyonlarca sene boyunca bu ortama taşınmış,bazen yüzlerce metre kalınlığa ulaşmış tabakaların altında kalan reçine geçen bu zaman boyunca basınç ve sıcaklık etkenleriyle birlikte sertleşerek kehribara dönüşür.
Kehribarın oluşum süresi basınç,sıcaklık ve geçen zamanla alakalıdır.Yeterli basınç ve sıcaklıkta bulunmayan reçine tam anlamıyla kehribar kıvamına gelemez,copal adı verilen tam olgunlaşmamış kehribar oluşur.
Günümüzde tam olgunluğa ulaşmış,en makbul kehribar baltık ülkeleri çevresinden çıkartılmaktadır ve çeşitli obje yapımında kullanılmaktadır.
İnternet mağazamız üzerinde sunumu yapılan bütün "Damla Kehribar" ürünlerimiz Rusya orjinli 1.sınıf kehribarlardır ve ürünlerimiz gönderilirken bu konuda yazılı,kaşeli belge ile gönderilmektedirler.
Kehribardan yapılan en özel objeler tesbih,kehribar tesbihlerin en özelleri de yaptıkları işlere gönüllerini vermiş olan Türk tesbih ustalarının yaptıkları sanat eserleridir.

 

Fethiye cad.Öztalay İş Merkezi No:115 İzmit